Nástroje pro usnadnění přístupu

Skip to main content
Dnes má svátek: Luboš Zítra: Martina Pozítří: Drahomíra

Cestování autobusy v Řepištích, ve Vratimově a v Ostravě od 11.6.2023 pro občany 65+

Cestování autobusy v Řepištích, ve Vratimově a v Ostravě

Obec Řepiště a Město Vratimov jsou zařazeny společně s městem Paskov do tarifní zóny 18, která je součástí tarifní oblasti Ostrava XXL (zóna 2), zahrnující území statutárního města Ostravy a sousedících měst a obcí. Uvnitř tarifní oblasti Ostrava XXL jsou cestující přepravováni za jednotkové jízdné bez ohledu na ujetou vzdálenost (plné jízdné 25 Kč, zlevněné jízdné 12 Kč). Nárok na zlevněné jízdné mají děti do 15 let na celém území tarifní oblasti Ostrava XXL, pro cesty uskutečněné pouze v rámci prstence XXL (tj. města a obce MIMO město Ostravu) pak i studenti do 26 let a občané nad 65 let (po prokázání studentským, resp. občanským průkazem). Pokud cestující vyjíždějí z tarifní oblasti Ostrava XXL příměstskou linkou např. do Frýdku-Místku, jsou odbaveni v kilometrickém tarifu Region, kde nárok na slevu 50 % mají děti, studenti do 26 let i občané nad 65 let.

Pokud cestující využívají dopravu pravidelně, je výhodnější si zakoupit dlouhodobou časovou jízdenku pro příslušné zóny na bezkontaktní čipovou kartu ODISka.

Cestování občanů 65+

Jak již bylo napsáno, občané starší 65 let mají nárok na zlevněné jízdné při cestách po Vratimově, resp. Řepištích, či cestách do dalších okolních obcí či měst, nikoli však do města Ostravy. Na cesty po městě Ostravě se nevztahují slevy na jízdné vyhlášené Ministerstvem financí ČR. Pokud tedy občan 65+ pojede jen v rámci Vratimova a Řepišť, zaplatí zlevněné jízdné 12 Kč. Při cestě do Ostravy však zaplatí plnou cenu 25 Kč. Dá se tomu však vyhnout, pokud cestující vlastní ODISku – město Ostrava umožňuje všem občanům 65+, aby si vyřídili bezplatnou dlouhodobou časovou jízdenku pro město Ostrava (zóna 1) za 0 Kč na 365 dnů. Pokud tuto jízdenku má cestující na své ODISce nahranou a cestuje z Řepišť nebo Vratimova například na Karolínu, navolí si na žlutém odbavovacím zařízení ve vozidle DPO tlačítko „Sleva XXL“, přiloží svou ODISku k odbavovacímu zařízení a na ODISku se mu zapíše zlevněná jízdenka za 12 Kč s tím, že navazující ostravský úsek má pokrytý bezplatnou dlouhodobou jízdenkou. Při cestě v opačném směru se stejným způsobem odbaví až na zastávce Vratimov, nádraží (hranice ostravské zóny), neboť úsek po Ostravě má pokrytý ODIS kartou.

Opět platí, že pokud cestující využívají dopravu pravidelně, mohou si zakoupit dlouhodobou časovou jízdenku. Pro cestu do Ostravy pak potřebují kromě bezplatné zóny 1 zakoupit ještě zónu 18 (30denní jízdenka stojí při nákupu přes e-shop www.odiska.cz 135 Kč, 90denní pak 364 Kč).

Cestování občanů 70+

Pro cestování občanů starších 70 let platí stejná pravidla jako pro občany 65+. Oproti nim si však mohou pořídit tzv. Senior Pas, tedy 365denní dlouhodobou časovou jízdenku na neomezené cestování v celé síti ODIS (celý Moravskoslezský kraj – regionální vlaky, autobusy i MHD ve všech městech) za 900 Kč.

Zároveň ještě platí jedna výjimka, kdy na území zóny č. 18 mohou občané 70+ cestovat bezplatně pouze na základě předložení občanského průkazu. Tato výjimka však bude od 11.6.2023 ZRUŠENA.

Aby mohli občané 70+ cestovat za zvýhodněné jízdné na území Řepišť nebo Vratimova i po 11.6.2023, je zapotřebí, aby si pořídili dopravní kartu ODISka (pokud ji již nemají kvůli cestování např. do Ostravy). Pořízení ODISky je možné jak přes e-shop ODIS, tak v kterémkoliv Dopravním infocentru ODIS. Vydavatel ODISek, tj. společnost Koordinátor ODIS s.r.o..

Příspěvek na Senior pas

Rada obce Řepiště na svém 12. zasedání dne12.04.2023 rozhodla o příspěvku na Senior pas pro seniory obce Řepiště k bezplatné přepravě v celé síti ODIS ve výši 50 %.

Občané si mohou o příspěvek požádat osobně v úřední dny na Obecním úřadě Řepiště, Mírová 178. K žádosti je nutné předložit občanský průkaz, SENIOR pas a originál pokladního dokladu o zaplacení, který si musí cestující vyžádat od dopravce při zakoupení. Bližší informace: obecní úřad, tel.: 558 617 925, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

  • Zobrazeno: 2115 x
  • Aktualizováno: 8. červen 2023